Historija Bosne Balkana i Bosnjaka

Historija drzava i naroda Balkana, povijesne teme, kontroverze pregled historije Srba, Hrvata, Bosnjaka analiza primarnih izvora franacki anali, de administrando imperio, Nestor ljetopis popa dukljanina povelje vladara i velmoza srednjovjekovna crkva bosanska Balkan history: wars. cultures history of Serbia Bosnia Croatia… historical topics

Filip Lastric o nastanku Bosne i lista Bosanskih banova i vladara


http://img682.imageshack.us/img682/2215/coverpag.jpg

Pregled starina Bosanske provincije Filip Lastric


O nastanku Bosne i Bosanskim banovima skenirane stranice

http://img682.imageshack.us/img682/913/nastanakibanovi.jpg

http://img227.imageshack.us/img227/7260/banovi2.jpg

http://img441.imageshack.us/img441/1475/banovi3.jpg

http://img199.imageshack.us/img199/7760/banovi4.jpg

http://img682.imageshack.us/img682/5899/banovi5.jpg

http://img685.imageshack.us/img685/4172/banovi6itomindekret.jpg

http://img9.imageshack.us/img9/8007/banovi7.jpg

Prof. Hamdo Camo je autor teksta ispod

Boricevic dinastija

  • Ban Boric 1154 – 1163
  • (Bosna dio Bizantijskog carstva); bizantski carevi i bosanski banovi
  • Manuel I Komnen 1163 – 1180
  • Kulin Ban 1172 – 1180

Kulinic dinastija

  • Kulin Ban 1180. – 1204.
  • Ban Stjepan 1204. – 1232.
  • Ban Matej Ninoslav 1232. – 1253.

Kotromanic dinastija

  • Prijezda I 1254 – 1287
  • Prijezda II 1287 – 1290
  • Stjepan I Kotromanic 1267 – 1313
  • Stjepan II Kotromanic 1314 – 1353
  • Tvrtko I Kotromanic 1353 – 1366
  • Stjepan Vuk 1366 – 1367
  • Tvrtko I Kotromanic 1367 – 1391 (Vracen na prijestolje. 1377. godine Tvrtko I uzima titulu kralja)
  • Stjepan Dabisa 1391 – 1395
  • Jelena Gruba 1395 – 1398
  • Stjepan Ostoja 1398 – 1404
  • Tvrtko II Kotromanic 1404 – 1409
  • Stjepan Ostoja (Vracen na prijestolje) 1409 – 1418
  • Stjepan Ostojic 1418 – 1420
  • Tvrtko II Kotromanic (Vracen na prijestolje) 1421 – 1433
  • Radivoj Ostojic 1421 – 1433
  • Tvrtko II Kotromanic (Vracen na prijestolje) 1435 – 1442
  • Stjepan Tomas 1443 – 1461
  • Stjepan Tomasevic 1461 – 1463

(Bosansko Krajiste 1392-1463):

  • Pasa Jigit-beg 1392 – 1414
  • Ishak-beg 1414 – 1439
  • Himmeti-Zade Nesuh-beg 1439 – 1454
  • Isa-beg Ishakovic 1454 – 1463

(Bosna Sandzak 1463-1580):

  • Minnetoglu Mehmed-beg 1463 – 1464
  • Isa-beg Ishakovic 1464 – 1470
  • Ajas-beg 1470 – 1474
  • Sinan-beg 1474.
  • Arnaut Davud-beg 1474 – 1475
  • Bali-beg Malkocevic 1475 – 1477
  • Skender-beg Mihaloglu 1477 – 1479
  • Arnaut Davud-pasa 1479 – 1480
  • Skender-beg Mihaloglu 1480 – 1482
  • Jahja-beg 1482 – 1483
  • Ajas-pasa 1483 – 1484
  • Mehmed-beg Ishakovic 1484 – 1485
  • Sinan-beg 1485 – 1490
  • Hadum Jakub-pasa 1490 – 1493
  • Jahja-pasa 1493 – 1496
  • Feriz-beg 1496 – 1498
  • Skender-pasa Mihaloglu 1498 – 1505
  • Feriz-beg 1505 – 1512
  • Hadum Sinan-beg Borovinic 1512 – 1513
  • Junus-beg 1513 – 14. april 1515
  • Mustafa-pasa Skenderpasic 14. oktobar 1515 – 17. april 1516
  • Gazi Hasan-beg 17. april 1516 – 1517
  • Gazi Mehmed-beg Mihalzade 1517 – 1519
  • Gazi Bali-beg Jahjapasic 1519 – 15. septembar 1521
  • Gazi Husrev-beg 15. septembar 1521 – 1525
  • Gazi Hasan-beg 1525 – 1526
  • Gazi Husrev-beg 1526 – 1534
  • Ulama-pasa 1534 – 1536
  • Gazi Husrev-beg 1536 – 18. juni 1541
  • Ulama-pasa 18. juni 1541 – 1547
  • Sofi Ali-beg 1547 – 1549
  • Muhamed-han Zulkadrioglu 1549 – 1550
  • Hadim Ali-beg 1550 – 1551
  • Sofi Mehmed-pasa 1551 – 1553
  • Hadim Gazi Ali-pasa 1553.
  • Dugali Malkoc-beg 1553 – 1554
  • Kara Osman-han 1554 – 1555
  • Kara Mustafa-beg Sokolovic 1555 – 1557
  • Hamza-beg Biharovic 1557 – 1561
  • Hasan-beg Sokolovic 1561 – 1562
  • Sinan-beg Boljanic 1562 – 1564
  • Mustafa-beg Sokolovic 1564 – 1566
  • Mehmed-beg Sokolovic 1566 – 1568
  • Ferhad-beg Desisalic 1568 – 25. juni 1568
  • Mehmed-beg Sokolovic 25. juni 1568 – 1574
  • Ferhad-beg Sokolovic 1574 – 1580

(Bosna Vilajet 1580-1878):

  • Gazi Ferhad-pasa Sokolovic 1580 – 1588
  • Sehsuvar-pasa 1588.
  • Halil-pasa 1588 – 1590
  • Sufi Mehmed-pasa 1590 – 1591
  • Gazi Hasan-pasa Predojevic 1591 – 22. juni 1593
  • Mustafa-pasa Ajaspasic 22. juni 1593 – 1594
  • Mihalidzi Ahmed-pasa 1594 – 1594
  • Husein-pasa Boljanic 1594 – 1595
  • Arpad Ismail-pasa 1595 – 1595
  • Ajardi Mehmed-pasa 1595 – 1596
  • Hafiz Ahmed-pasa 1596 – 1596
  • Hodaverdi-pasa 1596 – 1597
  • Idris-pasa 1597 – 1597
  • Gazi Hasan-pasa Tiro 1597 – 1598
  • Ahmed-pasa Dugalic 1598 – 1599
  • Dervis-pasa Bajazidagic 1599 – 1600
  • Sofi Sinan-pasa 1600 – 1601
  • Tatar Mehmed-pasa 1601 – 1602
  • Dervis-pasa Bajazidagic 1602 – 1602
  • Dzelali Hasan-pasa 1602 – 1604
  • Ahmed-pasa Dugalic 1604 – 1605
  • Hadim Husrev-pasa 1605 – 1606
  • Gurdzi Mehmed-pasa 1606 – 1608
  • Sofi Sinan-pasa 1608 – 1608
  • Kursumdzi Mustafa-pasa 1608 – 1609
  • Ibrahim-han Sokolovic 1609 – 1610
  • Kursumdzi Mustafa-pasa 1610 – 1612
  • Karakas Mehmed-pasa 1612 – 1613
  • Iskender-pasa 1613 – 1615
  • Abdulbaki-pasa 1615 – 1616
  • Iskender-pasa 1616 – 1618
  • Kursumdzi Mustafa-pasa 1618 – 1619
  • Ibrahim-han Sokolovic 1619 – 1620
  • Baltadzi Mehmed-pasa 1620 – 1621
  • Bajram-pasa 1621 – 1622
  • Sarhos Ibrahim-pasa 1622 – 1622
  • Bajram-pasa 1622 – 1623
  • Murteza-pasa 1622 – 1626
  • Gazi Mustafa-pasa 1626 – 1627
  • Arnaut Ali-pasa 1627 – 1627
  • Becir-pasa 1627 – 1628
  • Abaza Mehmed-pasa 1628 – 1629
  • Hersek Murat-pasa 1629 – 1630
  • Mehmed-pasa Papasoglu 1630 – 1632
  • Hattat Hasan-pasa 1632 – 1632
  • Arnaut Mustafa-pasa 1632 – 1633
  • Hattat Hasan-pasa 1633 – 1634
  • Sulejman-pasa Mostarac 1634 – 1635
  • Salih-pasa Mostarac 1635 – 1638
  • Mehmed-pasa Vuco 1638 – 1639
  • Sahin Hasan-pasa 1639 – 1640
  • Kursumdzi Mehmed-pasa 1640 – 1641
  • Deli Husein-pasa 1641 – 1644.
  • Vojnik Ahmed-pasa 1644 – 1644
  • Varvar Ali-pasa 1644 – 1645
  • Sahindzi Omer-pasa 1645 – 1646
  • Gabeleli Ibrahim-pasa 1646 – 1647
  • Tekeli Mustafa-pasa 1647 – 1648
  • Dervis Mehmed-pasa 1648 – 1648
  • Hasan-pasa Memibegovic 1648 – 1650
  • Mehmed-pasa Defterdarevic 1650 – 1650
  • Fadil Ahmed-pasa Maglajlija 1650 – 1651
  • Jadigar Mustafa-pasa 1651 – 1651
  • Fadil Ahmed-pasa Maglajlija 1651 – 1652
  • Sijavus-pasa 1652 – 1652
  • Fadil Ahmed-pasa Maglajlija 1652 – 1654
  • Delak Mustafa-pasa 1654 – 28. februar 1656
  • Ermeni Sulejman-pasa 28. februar 1656 – 22. novembar 1656
  • Fadil Ahmed-pasa Maglajlija 22. novembar 1656 – 12. decembar 1656
  • Sejdi Ahmed-pasa 12. decembar 1656 – 24. mart 1659
  • Melek Ahmed-pasa 24. mart 1659 – 24. februar 1660
  • Serdar Gazi Ali-pasa 24. februar 1660 – 1663
  • Ismail-pasa 1663 – 1. august 1664
  • Arnaut Mustafa-pasa 1. august 1664 – 1665
  • Muharem-pasa 1665 – 9. novembar 1665
  • Suhrab Mehmed-pasa 9. novembar 1665 – 1666
  • Kose Ali-pasa 1666 – 1668
  • Ibrahim-pasa Tesnjak 1668 – 1669
  • Mufettis Mehmed-pasa 1669 – 1670
  • Mahmud-pasa Maglajlija 1670 – 1671
  • Husein-pasa Dzanpoladzade 1671 – 1672
  • Arnaut Kodza Ibrahim-pasa 1672 – 1672
  • Kemankes Sulejman-pasa 1672 – 1673
  • Kara Mehmed-pasa 1673 – 1675
  • Hadzi Becir-pasa 1675 – 1677
  • Defterdar Ahmed-pasa 1677 – 1678
  • Arnaut Kodza Ibrahim-pasa 1678 – 26. oktobar 1678
  • Arnaut Kodza Halil-pasa 26. oktobar 1678 – 1679
  • Defterdar Ahmed-pasa 1679 – 1681
  • Abdurahman-pasa 1681 – 1682
  • Hizr-pasa 1682 – 11. oktobar 1683
  • Ahmed-pasa Osmanpasaoglu 11. oktobar 1683 – 1684
  • Hersek Osman-pasa 1684 – 1684
  • Funduk Mustafa-pasa 1685 – 1685
  • Sijavus-pasa 1685 – 1686
  • Mehmed-pasa Atlagic 1686 – 1688
  • Topal Gazi Husein-pasa 1688 – 1688
  • Jegen Osman-pasa 1688 – 1688
  • Topal Gazi Husein-pasa 1688 – 1689
  • Bujuk Dzafer-pasa 1689 – 1692
  • Bosnjak gazi Mehmed-pasa 1692 – 1697
  • Sari Ahmed-pasa 1697 – 1698
  • Daltaban Gazi Mustafa-pasa 1698 – 1698
  • Kose Halil-pasa 1698 – 1702
  • Sejfullah-pasa 1702 – 12. oktobar 1703
  • Dogramadzi Mehmed-pasa 12. oktobar 1703 – 6. mart 1704
  • Elci Ibrahim-pasa 6. mart 1704 – 21. august 1705
  • Sirke Osman-pasa 21. august 1705 – 20. juni 1708
  • Mustafa-pasa Ferhadpasic 20. juni 1708 – 1709
  • Sefer-pasa Maglajlija 1709.
  • Karajilan Ali-pasa 1709 – 1711
  • Sari Ahmed-pasa 1711 – 1712
  • Arnaut Ali-pasa 1712 – 1713
  • Mehmed Numan-pasa Cuprilic 1713 – 1715
  • Sari Mustafa-pasa 1715 – 13. januar 1716
  • Uzun Hadzi Jusuf-pasa 13. januar 1716 – 19. juli 1716
  • Kabakulak Ibrahim-pasa 19. juli 1716 – 28. august 1716
  • Kara Mustafa-pasa 28. august 1716 – 10. juni 1717
  • Mehmed Numan-pasa Cuprilic 10. juni 1717 – 18. august 1718
  • Defterdar Emin Osman-pasa 18. august 1718 – 10. mart 1720
  • Topal Osman-pasa 10. mart 1720 – 1720
  • Abdullah-pasa Muhsinzade 1720 – 1727
  • Topal Osman-pasa 1727 – 1728
  • Gazi Ahmed-pasa Rustempasic 1728 – 1730
  • Topal Osman-pasa 1730 – 1728
  • Sirke Osman-pasa 1730.
  • Hadzi Ibrahim-pasa 1730 – 11. oktobar 1733
  • Abdullah-pasa Muhsinzade 11. oktobar 1733 – 1735
  • Ali-pasa Hekimoglu 1735 – 1740
  • Abdullah-pasa Muhsinzade 1740 – 1741
  • Ajvaz Gazi Mehmed-pasa 1741 – 1742
  • Jegen Mehmed-pasa 1742 – 1744
  • Ali-pasa Hekimoglu 1744 – 6. oktobar 1745
  • Bostandzi Sulejman-pasa 6. oktobar 1745 – 28. april 1746
  • Ali-pasa Hekimoglu 28. april 1746 – 1. april 1748
  • Abdullah-pasa Muhsinzade 1. april 1748 – 25. april 1748
  • Kodza Hadzi Becir-pasa 25. april 1748 – 7. juli 1750
  • Seid Abdullah-pasa 17. juli 1750 – 1751
  • Serif Halil-pasa 1751 – 18. april 1752
  • Hadzi Seid Ahmed-pasa Cuprilic 18. april 1752 – 10. decembar 1752
  • Hadzi Mehmed-pasa Kukavica 10. decembar 1752 – 6. decembar 1756
  • Sopasalan Camil Ahmed-pasa 6. decembar 1756 – 28. august 1757
  • Hadzi Mehmed-pasa Kukavica 28. august 1757 – 13. august 1760
  • Mehmed-pasa Muhsinzade 13. august 1760 – 8. april 1764
  • Maldovan Ali-pasa 8. april 1764 – 24. mart 1765
  • Kapudan Mehmed-pasa 24. mart 1765 – 11. april 1766
  • Hadzi Seid Ahmed-pasa Cuprilic 11. april 1766 – 5. mart 1767
  • Silahdar Mehmed-pasa 5. mart 1767 – 9. decembar 1770
  • Mehmed-pasa Muhsinzade 9. decembar 1770 – 7. septembar 1772
  • Osman-pasa Topaloglu 7. septembar 1772 – 11. oktobar 1773
  • Dagistanli Ali-pasa 11. oktobar 1773 – 25. januar 1775
  • Silahdar Mehmed-pasa 25. januar 1775 – 20. maj 1777
  • Dagistanli Ali-pasa 20. maj 1777 – 24. juli 1778
  • Silahdar Mehmed-pasa 24. juli 1778 – 21. oktobar 1779
  • Nisandzi Mustafa-pasa 21. oktobar 1779 – 15. novembar 1780
  • Silahdar Abdulah-pasa 15. novembar 1780 – 3. novembar 1785
  • Ajdosli Kara Mehmed-pasa 4. mart 1785 – 13. maj 1785
  • Ismail-pasa 13. maj 1785 – 28. juli 1785
  • Morali Ahmed-pasa 28. juli 1785 – 2. mart 1786
  • Selim Sirri-pasa 2. mart 1786 – 21. decembar 1787
  • Agribozli Becir-pasa 21. decembar 1787 – 29. april 1789
  • Arslan Mehmed-pasa 29. april 1789 – 15. oktobar 1789
  • Mehmed-pasa Miralem 15. oktobar 1789. – 18. decembar 1789
  • Hadzi Salih-pasa 18. decembar 1789 – 5. januar 1791
  • Jusuf-pasa 5. januar 1791 – 9. mart 1791
  • Hadzi Salih-pasa 9. mart 1791 – 30. decembar 1792
  • Husamudin-pasa 30. decembar 1792 – 28. maj 1797
  • Perisan Mustafa-pasa 28. maj 1797 – 14. februar 1799
  • Gurdzi Hadzi Osman-pasa 14. februar 1799 – 22. april 1799
  • Vanli Mehmed-pasa 22. april 1799 – 3. august 1799
  • Zihneli Hadzi Hasan-pasa 3. august 1799 – 15. septembar 1799
  • Vanli Mehmed-pasa 15. septembar 1799 – 9. april 1801
  • Hakki Hadzi Mehmed-pasa 9. april 1801 – 2. septembar 1801
  • Vanli Mehmed-pasa 2. septembar 1801 – 12. septembar 1801
  • Becir-pasa 12. septembar 1801 – 8. januar 1802
  • Gurdzi Hadzi Osman-pasa 8. januar 1802 – 6. februar 1802
  • Becir-pasa 6. februar 1802 – 6. januar 1805
  • Mustafa-pasa Smailpasic 6. januar 1805 – 25. mart 1806
  • Husrev Mehmed-pasa 25. mart 1806 – 20. januar 1808
  • Ibrahim Hilmi-pasa 20. januar 1808 – 4. mart 1813
  • Ali-pasa Darendeli 4. mart 1813 – 30. mart 1815
  • Hursid Ahmed-pasa 30. mart 1815 – 27. oktobar 1815
  • Sulejman-pasa Skopljak 27. oktobar 1815 – 23. januar 1818
  • Morali Becir-pasa 23. januar 1818 – 29. januar 1818
  • Dervis Mustafa-pasa 29. januar 1818 – 27. juli 1819
  • Mehmed Ruzdi-pasa 27. juli 1819 – 8. decembar 1819
  • Ali Dzelaluddin-pasa 8. decembar 1819 – 28. novembar 1822
  • Serif Selim Siri-pasa 28. novembar 1822 – 12. maj 1826
  • Belenli Hadzi Mustafa-pasa 12. maj 1826 – 22. decembar 1826
  • Abdurahim-pasa 22. decembar 1826 – 18. august 1828
  • Morali Ali Namik-pasa 18. august 1828 – 27. juni 1831
  • Vedzihi Ibrahim-pasa 27. juni 1831 – 14. oktobar 1831
  • Bosna de facto autonomna 14.10.1831-04.06.1832
  • Husein-kapetan Gradascevic 14. oktobar 1831 – 4. juni 1832
  • Bosna-vilajet 1832-1878
  • Mahmud Hamid-pasa 4. juni 1832 – 24. juni 1833
  • Davud-pasa 24. juni 1833 – 13. juli 1835
  • Mehmed Vedzihi-pasa 13. juli 1835 – 28. septembar 1840
  • Mehmed Husrev-pasa 28. septembar 1840 – 6. novembar 1840
  • Morali Camil Mehmed-pasa 6. novembar 1840 – 11. novembar 1844
  • Osman Nuri-pasa 11. novembar 1844 – 1. novembar 1845
  • Hadzi Camil-pasa 1. novembar 1845 – 4. juli 1847
  • Mehmed Tahir-pasa 4. juli 1847 – 22. maj 1850
  • Cerkez Hafiz Mehmed-pasa 22. maj 1850 – 16. novembar 1850
  • Hajrudin-pasa 16. novembar 1850 – 8. mart 1852
  • Velijudin-pasa 8. mart 1852 – 14. septembar 1852
  • Mehmed Hursid-pasa 14. septembar 1852 – 26. oktobar 1856
  • Resid Mehmed-pasa 26. oktobar 1856 – 1. juli 1858
  • Kani Mehmed-pasa 1. juli 1858 – 18. septembar 1858
  • Arnaut Mehmed Akif-pasa 18. septembar 1858 – 18. novembar 1858
  • Kani Mehmed-pasa 18. novembar 1858 – 10. juni 1859
  • Osman Mahzar-pasa Skopljak 10. juni 1859 – 23. januar 1861
  • Topal Serif Osman-pasa 23. januar 1861 – 21. januar 1869
  • Omer Fevzi-pasa 21. januar 1869 – 17. februar 1869
  • Topal Serif Osman-pasa 17. februar 1869 – 25. maj 1869
  • Safvet-pasa 25. maj 1869 – 27. april 1871
  • Arnaut Mehmed Akif-pasa 27. april 1871 – 10. septembar 1871
  • Mehmed Asim-pasa 10. septembar 1871 – 23. august 1872
  • Mehmed Rasid-pasa 23. august 1872 – 7. novembar 1872
  • Mustafa Asim-pasa 7. novembar 1872 – 27. novembar 1873
  • Arnaut Mehmed Akif-pasa 27. novembar 1873 – 6. april 1874
  • Dervis Ibrahim-pasa 6. april 1874 – 4. septembar 1875
  • Ahmed Hamdi-pasa 4. septembar 1875 – 30. oktobar 1875
  • Cerkez Reuf-pasa 30. oktobar 1875 – 6. januar 1876
  • Jenisehirli Ibrahim-pasa 6. januar 1876 – 7. juli 1877
  • Mehmed Nazif-pasa 7. juli 1877 – 18. maj 1877
  • Ahmed Mahzar-pasa 18. maj 1877 – 12. juli 1878
  • Hafiz Ahmed-pasa 12. juli 1878 – 20. august 1878

Prof. Hamdo Camo

http://bosniainfocentar.phpbb3now.com

Advertisements

Single Post Navigation

Komentari su isključeni.

%d bloggers like this: